fbpx

Baňkování

Jedná se o velmi starou metodu, která je velmi populární především v Asii. Baňkování dnes prochází také v Evropě určitou renesancí a zájem o ni roste. A to právem. Metoda baňkování se úspěšně používá při léčbě pohybového aparátu a také při problémech s vnitřními orgány. Dle mých osobních zjištění byla tato metoda známa také našim babičkám, které pro baňkování používaly menší zavařovací sklenice. Léčily tak např. nachlazení (přikládáním na hrudník) a jiné zdravotní problémy. Doklady o znalosti léčebných účinků baňkování a jeho praktického využití našimi předky najdeme i v naučné literatuře týkající se tohoto tématu. [1]

Při masáži baňkováním se využívá plamenem nahřáté skleněné baňky, která se přisaje na pokožku podtlakem vzniklým při ochlazování baňky. Baňky jsou střídavě přikládány – z místa na místo – na tělo pacienta podle určitých stanovených postupů. Tím se zvyšuje léčebný účinek této masáže. Pro zlepšení hybnosti kloubů se při masáži užívají plastové vakuové baňky.

masáž zad - bańkování lopatky
Při baňkování se používá sada speciálních skleněných baněk

Baňkováním se výborně uvolňují dlouhodobě zatuhlé svaly, odstraňují se chronické bolestí zad, krku apod. V důsledku prokrvení svalů dochází k pročištění krve, zlepšení krevního i lymfatického oběhu a také ke zlepšení funkce nervového systému. Průvodním jevem masáže může být mírné zvýšení tělesné teploty klienta jako důsledek povzbuzeného imunitního systému. Důležitý je také dostatečný pitný režim v následujících dvou dnech po masáži, který pomáhá odvádět škodlivé látky z organismu.

Charakteristickým znakem této metody jsou drobné podlitiny podobné modřinám, které zcela zmizí během následujících sedmi až deseti dnů po masáži. Při opakovaných procedurách jsou tyto příznaky méně výrazné a mnohem dříve také zmizí z těla klienta.

Použité zdroje: 

[1] Baňkování a moxování pro maséryZdeněk Šos, Poznání 2010, 218 s.