fbpx

Bolesti beder aneb o zlobivém svalu quadratus lumborum

bolesti beder

„Jednoho dne se člověk konečně postavil na nohy. A tak se mu ten pohled z výšky zalíbil, že už se na všechny čtyři končetiny nikdy nevrátil.“

A právě tady asi začíná náš příběh o zlobivém svalu zvaném musculus quadratus lumborum (česky nazývaném čtyřhranný sval bederní). Inu, je to sval hodně pracovitý, ale tak trochu prevít. Je totiž nejčastějším zdrojem bolestí v dolní polovině zad. Proč tomu tak je?

Čtyřhranný sval bederní patří do skupiny břišních svalů. Jako jediný z této skupiny svalů si alespoň částečně zachoval svou původní funkci – zajištění lokomoce. Tento sval totiž bezprostředně ovládá vzájemnou polohu žeber, páteře a pánve.
Sval je dobře palpovatelný (hmatný) a najdeme jej po obou stranách páteře, v bederním úseku zad. Sval začíná na okraji 12. (tj. posledního) žebra a na prvních čtyřech bederních obratlích. Upíná se na hřeben kosti kyčelní (crista iliaca).

Číst dál

Baňkování – léčebná metoda, která pomáhá i dnes

Skleněné baňky s balónkem pro baňkovací masáž

Cílem mého dnešního příspěvku je připomenout léčebnou metodu baňkování, kterou lidstvo zná a používá více jak 5000 let. Metoda, která byla díky obrovskému rozvoji moderní západní medicíny – zejména ve 2. polovině 20. století (přístrojová diagnostika, cenová dostupnost léků) – v našich krajích téměř zapomenuta. Většímu zájmu veřejnosti i některých lékařů se baňkování pro své mimořádné … Číst dál

Co jsou spoušťové body (trigger points) a jak je odstraňovat

Spoušťové body (angl. trigger points) jsou lokální, ohraničená ztuhnutí svalstva, která jsou bolestivě citlivá na mírné stlačení. Způsobují sekundární pocity bolesti i ve vzdálenějších partiích svalstva, pokud dochází k aktivitě svalu obsahující právě zmíněné spoušťové body. Problematikou spoušťových bodů se západní medicína zabývá od 40. let 20. století a zejména v posledních desetiletích je jí věnována stále větší pozornost. Přesto je pro většinu laické veřejnosti tento fenomén stále téměř neznámým pojmem.

Číst dál

Bolesti kolen u cyklistů

Cyklista

Cyklistika je v Česku velmi populárním sportem. Přesto – nebo právě proto – se můžeme na  silnicích a v ulicích měst velmi často setkat s negativním jevem, kterému interně říkám fenomén nízkého sedla. Jedná se o jev, kdy cyklista šlapající na svém kole má příliš nízko nastavené sedlo. Jaké negativní důsledky tento jev přináší jeho (potažmo našemu) tělu? Při takovém … Číst dál

7 tipů, jak být fit i na stará kolena

Photo by wee lee on Unsplash

Tento příspěvek je určen pro ty, kteří se tu a tam zaobírají myšlenkou, že by měli občas něco udělat pro své zdraví. Možná, že po jeho přečtení začnete cvičit, ale nevydržíte dlouho. I to bude úspěch. A ještě větším úspěchem bude, až se po čase ke cvičení vrátíte. Nestyďte se za to, že začínáte znovu … Číst dál