Cyklistika je v Česku velmi populárním sportem. Přesto – nebo právě proto – se můžeme na silnicích a v ulicích měst velmi často setkat s negativním jevem, kterému interně říkám fenomén nízkého sedla. Jedná se o jev, kdy cyklista šlapající na svém kole má příliš nízko nastavené sedlo. Jaké negativní důsledky tento jev přináší jeho (potažmo našemu) tělu? Při takovém šlapání dochází k poškozování chrupavky kolenní čéšky. Proč tomu tak je?
Hlavní svaly zapojující se při jízdě na kole
Pohyb na kole (šlapání) si můžeme rozdělit do dvou základních fází: tlak na pedály a zdvih pedálů. Tlak na pedály zajišťují extenzory (napínače) kyčle (m. glutaeus maximus, mm. ischiocrurales) a především extenzory kolenních kloubů (m. quadriceps femoris) a flexory (ohybače) nohy (m. triceps surae). [1]
V případě nízko nastaveného sedla hraje rozhodující úlohu nejmohutnější sval dolní končetiny, kterým je čtyřhlavý sval stehenní (m. quadriceps femoris). Jak je již z názvu patrné, tento sval má 4 hlavy, jejichž svalová bříška se v dolní části stehna – asi 15 cm nad čéškou dospělého člověka – spojují a přecházejí ve společnou trojúhelníkovitou šlachu. Šlacha se upevňuje na bázi a na boční straně čéšky a jako čéškový vaz (lig. patellae). Ten čéšku přechází a upíná se pod kolenem na drsnatinu holenní kosti. [2]
Čéška neslouží jen pro okrasu
Čéška není pouhým zpevněním plochy kolenního pouzdra, ale funguje jako kladka, na které dochází ke změně směru tahu čtyřhlavého svalu stehenního. Úpon svalu bez čéšky – tedy probíhající přímo ze stehna na bérec, vyvine v místě úponu podstatně menší sílu než sval „podepřený a zahnutý“ kladkou pately. Kromě toho platí, že čím větší je změna úhlu tahu čtyřhlavého svalu – tj. čím více je ohnuté koleno, tím větší je síla, která tlačí čéšku proti přední straně stehenní kosti. Proto dochází k poškození čéšky při abnormálním zatížení ve dřepu nebo v kleku – vzpěrači, posilovny. [2]
Pozor na seniory a děti předškolního věku
Při jízdě na kole s nízko nastaveným sedlem dochází k nevědomému a systematickému poškozovaní chrupavky kolenní čéšky. Čím níže je položené sedlo oproti správné poloze, tím větší páka na ni působí. Mezi nejčastější „propagátory jízdy s nízkým sedlem“ patří dvě věkové skupiny – senioři a děti předškolního věku.
U seniorů, zejména vyššího věku, kolo často slouží jako dopravní prostředek při přesunu na kratší vzdálenosti a nízko nastavené sedlo je většinou jen věcí jejich neznalosti. Paradoxně právě tato skupina lidí si ale nejčastěji stěžuje na bolest v kolenou.
U dětí předškolního věku se s nízko nastaveným sedlem často potkáváme záměrně. Rodiče argumentují tím, že sedlo je nízko, aby dítě dosáhlo nohama na zem.
Jak správně nastavit výšku sedla
Správné nastavení sedla vašeho kola je otázka dvou až tří minut a většinou k tomu není potřeba ani žádné nářadí. V zásadě lze říci, že sedačka je ve správné výšce, pokud při přirozeném došlápnutí do pedálu bude vaše noha jen mírně pokrčená, tj. pod úhlem cca 25°. Tento pedál by přitom měl být natočen dolů tak, aby klika byla souběžně se sedlovou trubkou rámu (to je trubka, na níž je nasazené sedlo).
Pro správné nastavení není potřeba měřit úhel. Pro nastavení výšky sedla posuňte nohu tak, abyste stáli na pedálu patou a noha přitom byla zcela propnutá. Pokud tomu tak je, máte výšku sedla správně nastavenou. Pokud bude vaše noha v této pozici pokrčená, sedlo je nízko. Pokud ze sedla sjíždíte na stranu, sedlo je naopak příliš vysoko. [3]
Podrobných návodů, jak správně nastavit sedlo, najdete na internetu dost. Ten, ze kterého jsem čerpal já, si můžete přečíst níže.
Jak protahovat čtyřhlavý sval stehenní
Způsobů jak protahovat čtyřhlavý sval stehenní je vícero. V krátkém videu najdete dva z mnoha možných způsobů. První ze cviků lze provádět prakticky kdekoliv. V případě horší stability ve stoji na jedné noze je možné využít jedné ruky k opření o stěnu apod. Druhý cvik je vhodný spíše pro domácí prostředí. V obou případech je důležitá doba protahování, tj. 20-30 sekund. A nezapomeňte na uvolněné dýchání – při protahování nezadržujte dech.
Než znovu usednou vaši rodiče nebo děti na své kolo, zkontrolujte, zda mají nastavenou správnou výšku sedla. Uděláte to pro jejich zdraví.
Zdroje:
[1] Základy sportovní kyneziologie (cyklistika)
https://is.muni.cz/do/1451/e-learning/kineziologie/elportal/pages/cyklo.html
[2] Základy anatomie pro maséry – Ivan Dylevský, Nakl. Triton 2003, s. 167 a s. 186-187.
[3] Jak správně nastavit výšku sedla
https://www.kolacihal.cz/provozni-tipy/jak-spravne-nastavit-vysku-sedla/