fbpx

Breussova masáž

Pokud se chcete odměnit, dopřejte si Breussovu masáž. Strávíte 30-35 minut krásným nicneděláním, které prospěje vaší páteři a meziobratlovým ploténkám. 

Tato jemná masáž snižuje napětí v oblasti páteře a zlepšuje okysličení jednotlivých obratlů. Vlastní masáž spočívá v jemné manipulaci s páteří (v oblasti hrudní, bederní a křížové), kdy dochází k postupné a pozvolné trakci, tj. protažení páteře. Třezalkový olej, který se používá při masáži, vyživuje meziobratlové ploténky (disky) a přispívá k jejich regeneraci.

Masáž je také vhodným prostředkem na podporu klidného spánku. Breussova masáž se často používá jako následující procedura po ošetření Dornovou metodou.

Ojediněle se vyskytuje při dlouhodobém vnitřním používání třezalky (nebo užití větší dávky) zvýšená citlivost na sluneční záření (fototoxicita). Proto se nedoporučuje bezprostředně po masáži vystavovat svoje záda slunečním paprskům. Hrozilo by totiž jejich spálení.

O třezalce a třezalkovém oleji

K výrobě masážního třezalkového oleje se používá za studena vylisovaný olivový olej s Třezalkou tečkovanou (lat. Hypericum perforatum). Díky červenému barvivu (hipericinu) obsaženému v květech má vzniklý třezalkový olej charakteristickou červenou barvu.

Třezalka je rostlinou mírného pásma a pro medicínské účely se používala již od antiky. Pro své mimořádné účinky a široký rozsah použití ji náleží mezi léčivými bylinami jedno z předních míst.

Dioscoerides (asi 40 – 90 n.l.), známý řecký lékař, lékárník a botanik, doporučoval užívat třezalku vnitřně při ischiasu a zevně jako obklad na popáleniny. Paracelsus (1493 – 1541 n.l.), jeden z nejznámnějších renesančních lékařů, zase třezalku doporučoval jako účinný prostředek přinášející úlevu od lokální bolesti při zraněních, kontrakcích a zhmožděninách.

Třezalka však také působí jako antibiotikum, čistí krev (podporuje látkovou výměnu, má silné účinky protizánětlivé, léčí většinu exémů. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, léčí plíce, slinivku břišní, žaludek a dvanáctník, …. Snižuje také psychické napětí, uklidńuje a zlepšuje náladu, tlumí úzkosti. Její použití se doporučuje také pro slabé až mírné stavy deprese.

Použité zdroje:

[1] Herbář léčivých rostlin, T-Ž (5. díl) – Jiří Janča – Josef A. Zentrich, Eminent 2008, s. 40-43.

[2] Naše bylinky v tradiční čínské medicíně – Thomas Avery Garran, CPress 2009, s. 250-253.

[3] Dioscoerides, In: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pedanius_Dioscorides

[4] Paracelsus,  in: https://cs.wikipedia.org/wiki/Paracelsus