fbpx

Reflexní masáž plosek a nártů nohou

Reflexní terapie plosek nohou patří také k velmi starým a osvědčeným masážním metodám. Její původ lze vysledovat v Asii, byla ale známa a praktikována i ve starověkém Egyptě. V Asii patří dodnes pro své blahodárné účinky k tradičním každodenním rituálům.

Vlastní metoda reflexní terapie je založena na pozorování, že na chodidlech, nártech, kolem kotníků, mezi prsty nohou (ale i na rukou) existuje množství bodů a plošek, které jsou propojeny pomocí nervových spojení s jednotlivými orgány a částmi lidského těla. Pokud dochází k systematické stimulaci těchto plošek tlakem a popř. hlazením, jsme schopni ovlivnit fungování lidských orgánů v těle a pomoci jim nastartovat jejich samoléčicí schopnosti.

Reflexní masáž plosky nohy
Při reflexní masáži nohou je důležitý také oční kontakt maséra s klientem.

To se děje tak, že nedostatečně fungující orgány povzbuzujeme rytmickým tlakem palce ke zvýšené (správné) funkci. A naopak, jsou orgány hyperaktivní (akutní bolest, záněty), k jejichž uklidnění použijeme techniku tišící, především hlazení plošek nohou nebo rukou.

Pomocí metody reflexní terapie je možné diagnostikovat stav jednotlivých tělesných orgánů klienta. Sleduje přitom případnou bolestivost jednotlivých reflexních plošek, změn na kůži (oděrky, otlaky, zarudnutí kůže) a v podkoží. Plošky orgánů, které jsou narušené, reagují při masáži bolestivě a míra bolestivosti bývá přímo úměrná narušení příslušného orgánu. To je často patrné zejména na ploškách odpovídající příslušné části páteře (převládající sedavý způsob zaměstnání), na ledvinách (nedostatečný pitný režim apod.).

 Proč je reflexní masáž prospěšná našemu tělu?

  • je to velmi dobrá technika při odstraňování některých blokád páteře a bolestivost kloubů
  • zlepšuje a harmonizuje činnost vnitřních orgánů
  • zlepšuje činnost trávicího systému
  • podporuje imunitní systém
  • snižuje únavu
  • odstraňuje nespavost
  • podporuje psychickou a emoční stabilitu

V praxi se nejčastěji provádí masáž spodní části nohou (chodidel, nártů a kotníků). Je to proto, že na noze najdeme nervová zakončení všech lidských orgánů a ostatních částí lidského těla. Reflexní plošky na noze totiž nejlépe reagují na vnější podněty. Možná i proto přicházíme na svět bosí.

Pokud má reflexní masáž přinést výraznější efekt našemu organismu, je důležité opakované užívání této terapie dle intervalů domluvených s terapeutem či masérem. Vhodná je také domácí automasáž.

Pro ty, co chtějí vědět více

Plosky každé nohy můžeme rozdělit na pět podélných zón (počínaje palcem a konče malíčkem) a tři příčné zóny odpovídající stavbě chodidla. A nyní si představme pomyslné rozdělení lidského těla od hlavy až ke konečkům prstů na noze do deseti stejně širokých svislých linií (od páteře k levé ruce 5 pásů a od páteře k pravé ruce také 5 pásů). Orgány nacházející se v příslušné linii (zóně) těla mají své reflexní plošky v odpovídající svislé zóně na noze. Pravostranné orgány mají svou reflexní plošku na pravé straně, levostranné orgány na levé straně. Párové orgány najdeme na obou nohách (dobrým příkladem jsou plíce).

reflexní zóny na ploskách noh
Reflexní zóny na ploskách nohou

Horizontální poloha orgánů v těle navíc odpovídá poloze reflexních plošek umístěných ve třech příčných zónách chodidla.

Ramenní linie prochází na noze klouby mezi nártem a základními články prstů. Mezi konci prstů a touto linií najdeme zónu reflexních plošek odpovídající orgánům krku a hlavy.

Prostřední linie, tzv. linie pasu, probíhá mezi nártem a zánártím. Na noze najdeme reflexní plošky orgánů z oblasti hrudníku a horní části břicha mezi ramenní linií a linií pasu.

Patní linie prochází napříč patou a dělí patní kost zhruba na dvě poloviny. Na těle odpovídá tato linie orgánům a kostře pánve.